DTF baskı esnasında oluşan atık gazlar zararlı mıdır?

DTF baskı tekniğinde oluşan atık gazlar sağlığa zararlı mıdır diye bir çok soru ile karşılaşıyoruz. Maalesef bu doğru ve önemli bir soru. Baskı esnasında bir gaz oluşumu bulunmaz fakat film tozlanıp, sonra fırınlanırken ortaya çıkan gazlar sağlığa zararlıdır.

YouTube player

Sağlığa zararı olmadan DTF baskı nasıl yapılır?

Çoğu DTF tozlama/fırınlama aparatının (Shaker/Duster) ve DTF fırınının bir hava tahliye çıkışı bulunmaktadır. Bu tahliye çıkışına ister bir baca sistemi monte edebilir ve atık gazları dışarı atabilirsiniz. İsterseniz de bir DTF hava filtresi kullanarak, kapalı alanda da sağlığınıza zarar vermeden DTF baskı yapabilirsiniz.

DTF zararlı gazlar neye benzer?

YouTube player

Hava filtresi kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Hava filtresi vakum yardımıyla atık gaz içeren havayı emer ve filtreden geçirip dışarı atar. Tabii havayı çekiş gücünü çok fazla ayarlarsanız fırının içerisindeki ısınmış havayı çık hızlı tahliye edeceğinizden fırınınızın ısı seviyesi düşebilir. Dolayısıyla bizim tavsiyemiz filtrenizi fırının içindeki havayı tamamen emecek şekilde yerleştirmeminizdir. Tercihen fırının içinden havayı emmek yerine tahliye çıkışından kendi halinde çıkan gazları emecek şekilde, arada biraz boşluk bırakarak yerleştirebilirsiniz. Emiş gücünü de dışarıda hiç duman kalmayacak en düşük seviyede ayarlarsanız daha iyi olur. Böylelikle içerideki sıcak havayı dışarı çekmek yerine, kendiliğinden dışarı çıkmış gazları filtrelemiş ve fırın içindeki ısıyı daha az düşürmüş olursunuz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir