DTF Baskı Nedir?

DTF baskı çok yeni ve inanılmaz efektif bir teknolojidir. Özel mürekkepler ve özel filmler kullanılarak mürekkep püskürtmeli yazıcıdan alınan çıktı (PET film) obje üzerine transfer edilir. Genel olarak  iki farklı dala ayrılır. Asıl çıkış nedeni ve temel kullanım alanı tekstil üzerine transfer baskıdır. İkinci dalı ise sert objeler üzerine baskı yapmaktır. Bu iki dalın mürekkepleri ve filmleri farklıdır.

DTF ne demek?

DTF İngilizce’de “direct to film” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Yani Türkçe’si “doğrudan film üzerine” demektir. Transfer baskı sektöründe de DTF baskı transfer yapılacak görselin doğrudan film üzerine basıldığı tekniğe denir. Film üzerine basılan görsel sonradan objenin üzerine aktarılır.

Tekstil Üzerine DTF Baskı

Tekstil üzerine baskı için özel bir tekstile uyumlu pigment mürekkep kullanılan inkjet yani mürekkep püskürtmeli DTF yazıcılar kullanılır. Aynı zamanda üzerinde özel bir kaplama olan DTF filmi ve DTF transfer tozu da gereklidir. DTF filmi üzerine yapılan baskının üzerine transfer tozu yapıştırılır, eritilir ve sonrasında transfer presi yardımıyla kumaş üzerine aktarılır. Diğer transfer baskı tekniklerine kıyasla bir çok avantajı vardır. Bu blog makalemizde tekstil üzerine dtf transfer baskı tekniğinin avantajlarını okuyabilirsiniz.

Tekstil üzerine DTF baskı ile alakalı detaylı bilgi için bu YouTube videomuza bakabilirsiniz.

YouTube player

Sert Objeler üzerine DTF Baskı

Bu tekniğin diğer bir adı ise UV DTF baskıdır. UV yazıcılar ile yine özel UV DTF filmi üzerine yapılan baskı, sıcak laminasyon cihazı ile UV DTF filminin be kağıdı ile kaplanır. Sonrasında ise sert objeye aktarılır. Bu teknik hakkında detaylı bilgiyi çok yakın zamanda Printec Online sitesinde bulabileceksiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.