Siyah DTF Transfer Tozu Nedir?

Siyah DTF Transfer tozu sanıldığının aksine siyah kumaşlara baskı yapmak için değildir. Asıl amacı sentetik kumaşlarda migrasyon etkisini azaltmaktır. Konu ile alakalı Printec Online YouTube kanalında bu videoyu seyredebilirsiniz.

YouTube player

Beyaz transfer tozu ısıyla kürlenip eridiğinde şeffaf olur ve gaz haline geçmiş sentetik kumaş boyasını geçirir. Siyah transfer tozu da beyaz ile aynı şekilde kullanılır. DTF Yazıcıdan çıktı altıktan sonra üzerine toz serpilir ve yine fırında kürlenir. Kürlendikten sonra toz görüntüsü parlak siyah bir katmana dönüşür. Siyah tozun içeriğindeki parçalar ise gaz haline dönüşmüş kumaş boyasının üst tarafa nüfuz etmesini engeller.

Dye Migrasyonu Nedir?

Kumaş üzerine transfer baskı işlemi esnasında sentetik kumaşların içerdiği boyanın ısı etkisiyle tekrar gaz haline dönüşüp, üzerindeki transfer baskı katmanına geçişine dye migrasyonu denir. Yani kumaşın rengi baskı rengine karışır ve bozar. Özellikle renkli formalarda subli blok özelliği kullanılmayan ürünlerde karşılaşılır. Örnek vermek gerekirse lacivert bir formaya yanlış ürün ile beyaz baskı yapmışsanız, dye migrasyonu sonrası bu baskı açık maviye dönüşür. Tabii ki bu migrasyon bütün renkler için geçerlidir.Transfer Baskıda Dye Migrasyonu

Transfer baskıda dye migrasyonu nasıl engellenir?

Transfer baskı yaparken migrasyon önleyici özellikli malzemeler kullanılmalıdır. DTF baskı yaparken migrasyonu önlemenin en kolay yolu subli blok özellikli Siyah DTF Transfer Tozu kullanmaktır. Eğer Flex yani tekstil folyosu ile baskı yapıyorsanız da, keza yine Subli Blok özellikli tekstil folyoları bulunmaktadır.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir