XP600 kafa ile i3200 kafa arasındaki fark nedir?

XP600 kafa ile i3200 kafa arasındaki fark nedir?

Bize en çok sorulan soruların başında “Epson’un XP600 ve i3200 baskı kafalarının arasındaki fark nedir” oluyor. Çok basite indirgeyip özetlemek gerekirse, i3200 daha endüstriel ve hızlı bir kafa, XP600 ise daha kaliteli baskı yapabilen bir kafa.

Epson i3200 baskı kafası temel özellikleri

i3200’ün asıl üretim amacı açık hava reklamcılarının kullandığı devasa (5m’ye kadar ende baskı yapabilen büyük yazıcılar) geniş format baskı makinelerinde kullanılmak. Açık hava reklam sektöründe görsele çok yakında bakılmadığı için de baskı kalitesinin de bir fotoğraf yazıcısı kadar yüksek olması gerekmiyor. Epson’un değişken damalacık teknolojisine sahip bu kafanın ateşleyebildiğin en küçük damlacık ebadı 3,8 picolitre. 4 renk bir kafa, genellikle CMYK olarak kullanılıyor. Toplamda 8 kanalı, her kanalda da 400er nozzle’ı bulunuyor. Dolayısıyla toplamda 3200 tane nozzle’ı olan ve çok seri mürekkep ateşleyebilen bir kafa.

Epson XP600 baskı kafası temel özellikleri

XP600 kafa (aslında ürün kodu XP600 değil, ilk kullanıldığı yazıcı modeli XP600 olduğu için böyle anılıyor) ise daha çok fotoğraf yazıcılarından kullanılan bir kafa. Daha az mürekkep ateşleyebiliyor ama bunun karşılığında da çok daha kalitesi baskı yapabilen özellikleri bulunuyor. Yine değişken damlacık teknolojisine sahip bu kafada en küçük damlacık ebadı i3200’e göre yarıdan bile daha az. 1,5 picolitre kadar küçük damlacıklar ateşleyebiliyor. 4 renk yerine 6 renk de kullanabiliyorsunuz bu kafayı, genellikle de CMYK+ Lc ve Lm şeklinde kullanılıyor. toplamda 6 kanalı var ve her kanal 180er nozzle’a sahip. Toplam nozzle sayısı ise 1080. Özellikle fotoğraf baskılarında ve degrade geçişlerde küçük damlacık sayısı ve 6 renk özelliği ile çok başarılı sonuçlar alabiliyor.

İki kafanın maliyet farkları

XP600 çok daha uygun fiyatlı bir kafa. i3200 aşağı yukarı XP600’e göre 5 kat daha pahalı. DTF teknolojisinde de baskı kafasını bir sarf gibi düşünüp belli aralıklarla değiştirdiğinizi düşünürseniz XP600’ün maliyet açısından büyük bir avantajı oluyor.

Sadete gelirsen hangi kafayı almalıyız?

Bizce bu tamamen yapmak istediğiniz baskıya göre değişiyor. Kalite çok önemli değil, ben çok fazla sürüm yapacağım. Kendi baskılarımı yapmak yerine dışarı baskı vereceğim ve en önemli ihtiyacım hız diyorsanız i3200’ü tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan ben 7/24 baskı yapmıyorum, yapmışken makul biz hızla yüksek kalite istiyorum diyorsanız da kesinlikle XP600 seçmelisiniz. XP600 kafa kullanan yazıcılar arasından da size tavsiye edeceğimiz Printec Pro60 DTF Yazıcı olacaktır.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir